Anasayfa Medya Blog Diş Sıkıyorum, Ne Yapmalıyım?

Diş Sıkıyorum, Ne Yapmalıyım?

Diş Sıkıyorum, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle diş sıkma ve gıcırdatma şikâyetinden mustaripseniz yapacağınız ilk şey uzman bir diş hekimine muayene olmanızdır. Şiddetli diş sıkma ve gıcırdatma; diş kaybı, dişlerde ve kaplamalarda kırıklar,  baş ve boyun ağrıları, küme baş ağrıları, eklemlerde ses ve ağrı, çene açma ve kapama problemlerine neden olabilir.

Adana Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Dentrum, şiddetli diş sıkma ve gıcırdatma hakkında merak edilenleri anlattı.

Masseter ve Temporal Kas Botoksu Faydalıdır

Diş sıkma ve gıcırdatma sıkıntılarının hafifletilmesinde masseter ve temporal kas botoksu faydalıdır. Ancak unutulmaması gereken nokta bu işlem estetik amaçlı yapılan botoks gibi 6 ayda bir yapılamaz. 2 veya 3 defa kasların muayenesi sonrası yapılabilir.

Masseter Botoks Tek Başına Yapılamaz

Masseter botoks tek başına yapılamaz. Çeneyi sıkmada faaliyet gösteren kaslar masseter ve temporal kaslardır. Sadece masseter kasa botoks yaptırırsanız sağlıklı bir işlem olmaz. Alınabilecek en etkili tedbir kişiselleştirilmiş gece plağı yaptırılmasıdır.

Yumuşak Gece Plağı Olmaz

Kişiselleştirilmiş gece plağı sert bir malzemeden oluşmalıdır.  Kişiye özel hale getirilmelidir. Alt veya üst çeneye uygulanabilir. Bulantı refleksi olan hastalarda alt çeneye yapılabilir. Kişiselleştirilmiş gece plağı geleneksel ölçü ve üretim yöntemiyle veya dijital tarama ile üç boyutlu yazıcıda üretilebilir.

Dijital Yöntem Daha Konforludur

Dijital yöntem daha hızlı ve hasta için daha konforludur. Plak en az 2 mm kalınlığında, takıldığında dişler arası teması kesecek şekilde olmalıdır. Diş sıkma ve gıcırdatma ilerleyici karakterde bir sıkıntıdır.

Uzman Bir Hekime Yaptırılmalıdır

Çene açma ve kapamada zorluk,  ses ve ağrı aşamasına gelindiğinde artrosentez denilen eklem içi yıkama hastayı rahatlatabilir.  Gece plağı ile beraber yapılmalıdır.  Mutlaka uzman bir hekime yaptırılmalıdır.   

Sosyal Medyada Paylaş

Benzer Blog Yazıları
Sanal Doktor Görüşü