Anasayfa Tedavi Alanları Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk diş sağlığı konusunda Adana’daki diş klinikleri arasında en önde gelen kliniklerden biri Dentrum Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’dir. Süt dişleri çoğunlukla bebekler altı aylıkken oluşmaya başlar. Yaklaşık 3 yaş itibariyle süt dişlerinin çıkması tamamlanır. Bu dönemlerde ağızda 20 adet süt dişi bulunur. Süt dişleri yapısal olarak daimi dişlerle arasındaki farklılıklardan ötürü aşınmalara ve çürük oluşumuna çok daha yatkındır. Çocuklar 6 yaş seviyesine geldiklerinde yavaş yavaş süt dişlerinin yerini daimi dişlere bırakma sürecine girerler ve bu durum 13 yaş seviyesine kadar devam eder. Ağızda hem süt dişlerinin hem de daimi dişlerin bulunduğu 6 ve 13 yaş arası dönem “karışık dişlenme dönemi” olarak isimlendirilir ve son derece önemlidir. Çünkü bu dönem içerisinde süt dişlerindeki çürükler daimi dişlerin sağlığını da olumsuz biçimde etkilerler. Pedodonti Anabilim Dalı, doğumdan ergenliğe kadar uzanan sürede çocukların ağız ve diş sağlığını korumayı, olumsuz durumları da henüz gerçekleşmeden önlemeyi hedefler.

Çocuk Diş Sağlığı Alanında Uygulanan Tedavi ve Hizmetler

  • Süt dişleri ve genç sürekli dişlerde gerek görülen dolgu uygulamaları, amputasyon ve kanal tedavisi…

  • Çekilen dişlerin yerine uygulanması gereken yer tutucular ve çocuk protezlerinin yapılması.

  • Koruma ve önleme amacıyla yapılan ortodontik tedavi yöntemleri

  • Travma tedavileri

  • Çürük oluşumunun önlenebilmesi için fluorid jeli ve verniği, fissür örtücü uygulamaları

Bütün bu koruyucu ve tedaviye yönelik işlemler uygulanırken en hassas konulardan biri de çocuk hastaların korku, endişe veya acı duymadan tedavi edilmesini sağlamaktır. Zira çocukken çektiği acı çocukların zihnine dişçi korkusunu yerleştirip ilerleyen yıllarda diş muayenesinden kaçınıp diş sağlığını riske atmasına neden olur. Bu yüzden çocuklar gerektiği taktirde genel anestezi altında diş tedavisine tabi tutulabilir.

Çocuk Hastalar İçin Genel Anestezi Altında Uygulanan Diş Tedavileri Nelerdir?

Çocuklar için bu uygulamalar çürüklerin dolgusundan kanal tedavisine, diş çekimi benzeri ağrılı işlemlerin tümünü kapsar. Bu yöntemin en temel amacı ise tek seansta bütün işlemlerin bitirilmesi ve ailenin, çocuğun stresli diş randevuları ile yıpranmasının önüne geçmektir. Çocukların korku ve acı hissetmesinin, ani hareketler sonucu kendisine zarar vermesinin önüne geçen bu uygulama ile çocukların diş tedavisinden duydukları korku büyük oranda ortadan kalkar.

Adana Çocuk Diş Tedavisi Fiyatları

Adana çocuk diş tedavisi fiyatları ilçeye, bölgeye, semte, diş hekimine, yapılacak tedaviye, tedavi yöntemine ve kullanılacak malzemelere göre değişir.

Süt Dişi Çekiminde De Anestezi Uygulanır mı?

Süt dişlerinin çekilmesi çocuklar için yoğun kaygı, korku ve endişe sebebidir. Çocukların acı çekmesini önlemek ve operasyonun başarılı geçmesini garanti altına alabilmek için böyle durumlarda sedasyon ya da genel anestezi uygulanabilir. Bu sayede çocuk hastanın ya da ailenin diş tedavisine yönelik travmatik bir deneyim yaşamasının önüne geçilir. İlerleyen yıllarda da diş sağlığına özen göstermeye, kontrole ve tedaviye gitmeye devam etmesi sağlanır.

Adana Çocuk Diş Çekimi Fiyatları

Adana çocuk diş çekimi fiyatları ilçeye, bölgeye, semte, diş hekimine, dişin durumuna, çekilecek diş sayısına, diş çekiminde kullanılacak malzemelere göre değişir.

Sedasyon ve Genel Anestezi Ne Gibi Durumlarda Uygulanır?

Çok erken yaşlarda diş çürümesiyle karşılaşan çocuklar yemek yerken sürekli olarak acı hissedebilir ya da gecenin bir yarısı şiddetli bir diş ağrısıyla uykusundan uyanabilir. Bu gibi durumlar çocukların hem yaşam kalitesini hem de okul başarısını olumsuz etkiler. Yeterli düzeyde iletişim kurulamadığı için diş tedavisinden büyük korku duyan çocuklarda bu yöntemler uygulanır. Tek seansta gerekli bütün tedaviler gerçekleştirilebilir.

Diş Tedavisinde Uygulanan Anestezinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Modern anestezi teknikleri ile uzmanlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalarda risk çok azdır. Hatta herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan ve ilaç alerjisi olmayan sağlıklı çocuklar için diş tedavisi gibi küçük cerrahi operasyonların anestezi altında gerçekleşmesi tehlike barındırmaz.


Tedavi Alanları Sayfasına Dön
Sanal Doktor Görüşü