Anasayfa Tedavi Alanları Gebelik ve Diş Sağlığı

Gebelik ve Diş Sağlığı

Gebelik ve Diş Sağlığı

Gebelik dönemi anne adayları için hem psikolojik hem de fiziksel olarak hassas bir sürecin başlangıcı. Bu dönemde anne adayının değişen hormonal dengesi, bedeni kimi bakterilere karşı savunmasız hale getirebiliyor. Bu süreçte ağız içi mukozasının da etkilenmesinden ötürü ağız içi hijyenini sağlamak ve korumak da büyük önem taşıyor. Planlı gebeliklerde, gebelik öncesi diş taramasına girmek, varsa çürükleri tedavi ettirmek hamilelik sürecinin rahat ve sağlıklı geçmesine yardımcı olur. Dentrum Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, anne adaylarına ağız ve diş bakımından en kapsamlı hizmeti sunan diş kliniklerinin başında geliyor.

Gebelikte Çürük Dişler Bebeğe Zarar Verir Mi?

Ağız içerisinde yer alan mikroplar sindirim yoluyla sürekli olarak vücuda yayılır ve mikroplar her daim önemli bir risktir. Bilimsel olarak diyabet hastalığı ve diş eti sorunları arasında bir ilişki söz konusudur. Yine gebelik dönemlerinin en önemli problemlerinden biri de “gebelik diyabeti”dir ve bunu tetikleme olasılığı bulunan riskleri ortadan kaldırmak gerekir. Diş çürüğünün en belirgin yansıması olan yoğun diş ağrısı da yine anne adayını zorlayacak bir başka etkendir.

Gebelik Diş Sağlığını Nasıl Etkiler?

Bu süreçte anne adayının vücudunda büyük hormonal değişiklikler yaşanır ve ağız içi salgılar bu değişikliklerden etkilenir. Ağız içerisindeki asit oranının artması diş dokusu ve diş etlerinin bazı zararlar görmesine neden olur. Diş eti şişmeleri, uyku kalitesinin bozulması, diş gıcırdatma, diş sıkma ya da eklem ağrıları da gebelik sürecinin etkileri arasındadır.

Diş Taşı, tükürükle de birleşen yiyecek artıklarının mineralize olması sonucu oluşur. Gebelik sürecinde diş etleri eskiye kıyasla çok daha kolay ödem tutacağı için ağızda diş taşının oluşması da hızlanır. Yani hamileliğin hangi dönemi olursa olsun diş taşı temizliğinin yapılması ve aksatılmaması tavsiye edilir.

Diş Ağrısı Olan Anne Adayları Nasıl Tedavi Edilir?

Sorunsuz bir gebelik dönemi geçiren anne adaylarına her türlü tedavi işlemi yapılabiliyor. Ancak yine de anne adaylarını yormamak için acil ihtiyaçları gidermek ve ertelenebilecek durumda olan işlemlerin doğum sonrasına bırakmak da hekimler tarafından tercih edilebiliyor. Çocuğun radyasyondan etkilenmemesi için kırık benzeri akut durumlar dışında anneye röntgen çekilmiyor. Ancak düşük yapma, alerjik durum veya erken doğum riski taşıyan anne adaylarında muhakkak kadın doğum uzmanı onayı ile tedavi uyguluyoruz.

Çürük Dişler Hemen Tedavi Edilmeli Mi? Hangi Durumlarda Doğum Sonrası Beklenmeli?

Annenin gebelik sürecini takip eden kadın doğum uzmanı hekim onay verdiği taktirde hamileliğin her anında diş çürükleri tedavi edilebilir. Yine de teamüller hamileliğin 13 ve 27. paftalarının arasında kalan dönemin diş tedavisi için en güvenli dönem olduğu yönünde.

Gebelikte Kanal Tedavisi

Günümüzün gelişen teknolojisinin bize sunduğu imkânlar ile hamilelikte kanal tedavisi gerçekleştirmek mümkün. Sadece anne adaylarına kanal tedavisi uygulanırken röntgen çekilmez. Diş çekimi, kanal tedavisi dahil her türlü tedavi gebelik döneminde de uygulanabilir. Fakat hastayı zorlayan acil ve riskli bir durum yoksa tedavi doğumun sonrasına da ertelenebilir.

Diş Tedavisinde Anestezi Anne ve Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebe hastalara diş tedavisi esnasında lokal anestezi uygulanır ve bunun sisteme geçip bebeğe zarar verecek kadar ilerleyebilmesi son derece düşük bir olasılıktır. Ve bu olasılık diş hekimleri tarafından yok sayılır. Çünkü doğum sonrasını beklemeden tedavi yapılıyorsa bu zaten tehlikeli ve acil bir durumdur. Tedavi edilmediği taktirde bebeğe ve anneye vereceği zarar anesteziden çok daha fazla olacaktır.

Anne Adayları Hamilelik Öncesi Ağız ve Diş Sağlığı İçin Nasıl Önlemler Almalı?

  1. Planlı gebeliklerde gebelik öncesi diş kontrolleri tamamlanmalı, ağız hijyeninin tamamen sağlandığından emin olunmalı.

  2. Hem beslenme alışkanlıklarına hem de fırçalamaya özen gösterilmeli.

  3. Yapılması gereken tedaviler mümkün olduğunca gebelikten önce yaptırılmalı.

  4. Hamilelik esnasında diş tedavisinden kaçınılmamalı ve özellikle hamileliğin 2. trimester döneminde tedaviler tamamlanmalı.

Dentrum Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği anne adaylarının yanında. Bebek ve anne sağlığını ve gebelik sürecini riske atmadan sağlıklı dişlere ve gülüşlere sahip olmak için Dentrum Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’yle tanışmakta geç kalmayın.


Tedavi Alanları Sayfasına Dön
Sanal Doktor Görüşü