Anasayfa Tedavi Alanları Protetik Tedaviler

Protetik Tedaviler

Protetik Tedaviler

Protetik tedavi, kaybedilen dişlerin çeşitli protezler sayesinde hem fonksiyonlarının hem de estetiğinin yerine getirilmesi için uygulanan bir tedavi metodudur. Eksik dişlerin rehabilitasyonu için çok sayıda alternatif protez yöntemi uygulanmaktadır.

Protetik tedavi diş hekimliğinde yer alan sekiz farklı uzmanlık dalından bir tanesidir. Hem estetik hem de fonksiyonel olarak kaybedilmiş dişlerin yerine konmasını amaçlayan bu tedavi, konuşma ve çiğneme gibi işlevleri açısından da kişinin sosyal hayatta yaşaması muhtemel psikolojik olumsuzluklar açısından da büyük önem taşır.

Protetik tedavi kimi zaman ortodonti gibi diğer diş hekimliği uzmanlıkları ile de multidisipliner bir çalışmayı gerekli kılar. Dentrum Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Adana’daki diş hastaneleri arasında her uzmanlık dalından hekim bulundurması açısından önemli bir yere sahiptir. Protez uzmanları temelde hasar görmüş ya da tamamen kaybedilmiş dişlerin protez ile yerlerinin doldurulmasını amaçlar. Ancak hangi protez yönteminin tercih edileceği hastanın kişisel durumuna ve ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

Uygulanacak protezin kişinin diğer doğal dişleri ile aynı renk ve boyda olması ve kaybolan işlevi (konuşma, çiğneme vs.) tamamen yerine getirmesi önemlidir.

Protetik Tedavide Ne Tür Protezler Kullanılır?

Tam Protez

Tam Protez veya bir başka deyişle Total Protez, kemik erimesi, travma, çürük ve benzeri nedenlerle bütün dişlerin kaybedildiği durumlarda hem alt hem de üst çeneye dokudan destek alarak oturtulan hareketli protezlere denir. Tam Protez uygulamalarında yanak ve dudak dolgunluğu protez sayesinde sağlanır ve bu da yüzün daha genç bir görünüm kazanmasını sağlayabilir. Bununla birlikte tüm dişler estetik açıdan kurallara uygun olarak dizileceği için hoş görünümlü, son derece estetik bir gülüş sağlamak da mümkün olmaktadır.

Adana Tam Protez Fiyatları

Adana tam protez fiyatları kliniğin hizmet verdiği ilçeye, bölgeye, semte, tam protez tedavisini yapacak diş hekiminin tecrübesine, yapılacak tedavinin niteliğine, hastanın damaklarının durumuna, tam protezin kalitesine göre değişir.

Sabit Protezler

Sabit Protez halihazırda mevcut sağlıklı dişlerden veya implantlardan destek alınarak hazırlanan protez türüne verilen isimdir. Sabit Protezler hastanın ağzının içine farklı kimyasalların yardımıyla sabitlenir. En çok kullanılan sabit protez türleri ise: Kuron, Metal Destekli Sabit Kaplama, Zirkonyum Destekli Kaplama, Seramik Kaplama, Köprü ve İmplant’tır.

Adana Sabit Protez Fiyatları

Adana sabit protez fiyatları kliniğin hizmet verdiği ilçeye, bölgeye, semte, tedaviyi yapacak diş hekiminin tecrübesine, yapılacak tedavinin niteliğine, damakların durumuna, sabit protezin kalitesine göre değişir.

Hareketli Protezler

Genellikle halk arasında damak protezi olarak adlandırılan hareketli protezler, çeşitli nedenlerden ötürü bütün dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanır. Bütün dişlerini kaybeden hastaların dudaklarında içe doğru büzülme görülür. Bu durum kişinin olduğundan da yaşlı görünmesine sebep olur. Bununla birlikte bazı harflerin telaffuzu imkânsızlaşır ve konuşma bozuklukları yaşanır. Bunu dışında çiğneme işlevi yerine getirilemediği için beslenme bozuklukları da yaşanır. Bu dişler, kolaylıkla takılabilir ve çıkarılabilir bir yapıda olduğu, ağız içerisindeki dokular tarafından desteklenecek şekilde tasarlandığı için fonksiyon ve estetik kaybı giderilebilir.

Adana Hareketli Protez Fiyatları

Adana hareketli protez fiyatları kliniğin hizmet verdiği ilçeye, bölgeye, semte, tedaviyi yapacak diş hekiminin tecrübesine, yapılacak tedavinin niteliğine, damakların durumuna, hareketli protezin kalitesine göre değişir.


Tedavi Alanları Sayfasına Dön
Sanal Doktor Görüşü