Anasayfa Tedavi Alanları Şeffaf Plak Ortodonti

Şeffaf Plak Ortodonti

Şeffaf Plak Ortodonti

Diş telleri kimi hastalar tarafından estetik olmayan görüntüsünden ötürü tercih edilmeyebiliyor. Bu da ortodonti alanında yeni teknolojilerin ortaya çıkmasını tetikledi. Bu yeni teknolojilerden biri de şeffaf plaklarla tedavi yöntemidir. Bu plaklar, şeffaf hizalayıcılar olarak da isimlendirilir. Şeffaf plakların yaratıcıları diş hekimi olmadıkları için ilk yıllarda yeterince fazla düzeyde kabul görmese de aradan geçen yıllar boyunca talep ve tercih edilirlik oranı yükselen bir ivme göstermiştir. Şeffaf Plak Ortodonti tedavisinin avantajlarının başında estetik geliyor. Hastaları metal braketlerin hoş olmayan görüntüsünden kurtaran şeffaf plaklar günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Ortodontik tedavi çok uzun bir süreci kapsadığı için hastalar, bu tedaviye başlarken çok fazla şeyi düşünmek zorunda kalıyorlar. Bunlara evlilik ve mezuniyet gibi özel törenlerde çekilen fotoğraflarda diş telleriyle poz vermek istememeleri bile dahil. Şeffaf plaklar istenildiği taktirde çıkarılabildikleri için estetik kaygılardan ötürü tel taktırmak istemeyen hastaların birinci tercihi durumunda.

İçten diş teli tedavisinde teller dili rahatsız ederken böyle bir durum şeffaf plaklarda söz konusu değil. Ancak tüm bunlar bu tedavi metodunun hiçbir sıkıntısının olmadığı anlamına gelmiyor.

Diğer tedavi yöntemlerinde kimi hastalarda tel değişimi sırasında gözlenen geçici hassasiyet sorunu, her şeffaf plak değişiminde az da olsa yaşanabiliyor.

Şeffaf Plakların Üretimi

Öncelikle bu tedavinin her hastaya uygun olmadığını belirtmek gerekir. Şeffaf Plak tedavisinin uygulanmasına karar verilen hastalardan alınan ölçü ile, diş kavislerinin dijital ortamda 3 boyutlu modelleri yaratılır.

Simülasyonla küçük diş hareketleri yapılarak 3 boyutlu modellemeler ya fiziki olarak hazırlanır ya da dijital verilerden şeffaf plaklar üretilir.

Üç boyutlu ortamda tedavinin son aşamada ne durumda olacağı ve diş yapısının nasıl düzeltileceğini hastanın görmesi de mümkündür.

Hasta bu şeffaf plakları belirli bir sıra ile kullanıp dişlerin hareket etmesini sağlar. Tavsiye edilen kullanım süresi hastaya göre değişkenlik gösterirken genellikle bu süre 17 ve 22 saat arasında oluyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere bu tedavi hastaların büyük özverisini gerektirmektedir. Hastalar tedavinin başlangıcında takma süresine uyum sağlamakla ilgili endişe duyarlar.

Genellikle Şeffaf Plaklar kullanılmaya başladığında rahatlığı görülüyor ve bu endişler tamamen ortadan kalkıyor. Hastalar diş tellerine kıyasla şeffaf plaklara çok daha kolay uyum sağlıyor ve takma sürelerine riayet ediyorlar.

 

Şeffaf Plaklar Hangi Durumlarda Uygulanır?

Şeffaf plaklarla yapılması muhtemel diş hareketinin bir sınırı vardır ve bu da her ortodonti vakasında bu yöntemin uygulanamayacağı anlamına gelir. Bu tip tedavinin sınırları günümüzde büyük ölçüde genişlemiştir. Ancak yine de öncelikle doktor muayenesi sonucu hastanın bu tedaviye uygun olup olmadığının tespit edilmesi gereklidir.

Uygulamayı gerçekleştirecek olan diş hekiminin şeffaf plaklarla olan tecrübesi de bu tedavinin önemli parçalarından biridir. Eğer bu plaklar bazı durumlarda yetersiz kalırsa, kapsama alanını genişletebilmek için modifikasyon uygulanabilir.

Ortodontik tedavide kullanılan çok sayıda aygıt vardır. Ortodontist hekimin tecrübesi ve bu aygıtlar ile pek çok ortodontik düzensizlik tedavi edilebilen sınırlar içine alınabilir.

Adana Şeffaf Plak Fiyatları

Adana şeffaf plak fiyatları kliniğin hizmet verdiği ilçeye, bölgeye, semte, şeffaf plak tedavisini yapacak diş hekiminin tecrübesine, yapılacak tedavinin niteliğine, tedavide kullanılacak şeffaf plağın kalitesine göre değişir.

Dentrum Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Adana’daki diş klinikleri arasında ortodontik tedavide fark yaratıyor. Sizler de dişlerinizdeki ortodontik düzensizliklerden kurtulmak istiyorsanız Dentrum Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğiyle tanışmakta geç kalmayın.


Tedavi Alanları Sayfasına Dön
Sanal Doktor Görüşü